All Around Georgia: October 2012

Thursday, October 4th

The Delta Saints @ The Hummingbird Stage & Taproom – MACON

First Aid Kit w/ Dylan LeBlanc @ Buckhead Theater – ATLANTA

Yonder Mountain String Band w/ Brown Bird @ Georgia Theatre – ATHENS

Dog Bite w/ Ritvals, Pretty Bird + Blunt Fang @ 40 Watt – ATHENS

Friday, October 5th

The Lee Boys @ The Cox Capitol Theatre – MACON

Lord Huron w/ Night Moves @ Drunken Unicorn – ATLANTA

Godspeed You! Black Emperor w/ Total Life @ Buckhead Theater – ATLANTA

Gungor w/ Ram’s Pocket Radio + Bellarive @ Variety Playhouse – ATLANTA

Andrew Bird w/ Here We Go Magic @ Georgia Theatre – ATHENS

White Rabbits w/ Easter Island @ 40 Watt – ATHENS

Saturday, October 6th

Nomen Novum w/ Antbrain + Nobra Noma @ Drunken Unicorn – ATLANTA

Cloudeater w/ Cusses, Cement Stars + Hip To Death @ Masquerade (Purgatory) – ATLANTA

Bombay Bicycle Club w/ Vacationer @ Masquerade (Heaven) – ATLANTA

Menomena w/ PVT @ Masquerade (Hell) – ATLANTA

The Blind Snake w/ Slug Guts, Wymyns Prysyn + Aku You @ The Earl – ATLANTA

Grace Potter & the Nocturnals w/ Rayland Baxter @ The Tabernacle – ATLANTA

Antibalas w/ Tumbleweed Stampede @ 40 Watt – ATHENS

Spirit Party w/ Ice Chrome + Hardy Morris @ Caledonia Lounge – ATHENS

Sunday, October 7th

┬áR. Stevie Moore w/ TV Dinner + Hologram @ The Earl – ATLANTA

Monday, October 8th

Mount Carmel w/ StoneRider + Glen Iris @ The Earl – ATLANTA

The Shins @ Cobb Energy Performing Arts Centre – ATLANTA

Tuesday, October 9th

Band of Skulls w/ Ponderosa @ 40 Watt – ATHENS

Wednesday, October 10th

This House w/ Orbit Bear + Tomahawk Deb @ Drunken Unicorn – ATLANTA

White Arrows w/ Family of the Year + New Cassettes @ The Earl – ATLANTA

Tennis w/ Wild Belle @ 40 Watt – ATHENS

Thursday, October 11th

The Hold Steady w/ The Jealous Sound @ The Earl – ATLANTA

Ryan Bingham w/ The Americans @ Variety Playhouse – ATLANTA

Sleigh Bells w/ Araabmuzik + Sumsun @ Georgia Theatre – ATHENS

Mute Math w/ Civil Twilight @ 40 Watt – ATHENS

Friday, October 12th

Modern Skirts @ The Hummingbird – MACON

Matt & Kim w/ Oberhofer @ Variety Playhouse – ATLANTA

Los Straightjackets w/ Caroline & The Ramblers @ The Earl – ATLANTA

JJ Grey & Mofro w/ Nic Cowan @ Georgia Theatre – ATHENS

The Kingston Springs @ Georgia Theatre (Rooftop) – ATHENS

Langhorne Slim & the Law w/ The Last Bison @ Sky City – AUGUSTA

Saturday, October 13th

Attention System w/ Girls On Film + Sonen @ Drunken Unicorn – ATLANTA

Langhorne Slim & the Law w/ The Last Bison @ The Earl – ATLANTA

Sunday, October 14th

Flotbots w/ Astronautalis + Planet RAWK @ Masquerade (Hell) – ATLANTA

Monday, October 15th

My Jerusalem w/ Dana Falconberry + About a Girl @ The Earl – ATLANTA

The Suex Effect w/ Old You @ Georgia Theatre (Rooftop) – ATHENS

Tuesday, October 16th

Grouplove w/ MS MR @ Masquerade (Heaven) – ATLANTA

Irreversible w/ Alaskan, Co-Pilot + Dropout @ The Earl – ATLANTA

Jens Lekman w/ Taken By Trees @ Variety Playhouse – ATLANTA

Washed Out w/ La Blorr @ Georgia Theatre (Rooftop) – ATHENS

Wednesday, October 17th

Blackfoot Gypsies w/ Dead Rabbits + Brain @ Drunken Unicorn – ATLANTA

Matthew Dear w/ Hydrabadd @ Masquerade (Purgatory) – ATLANTA

Shovels and Rope w/ Carolina Story @ The Earl – ATLANTA

Laura Marling @ Live Wire Music Hall – SAVANNAH

Thursday, October 18th

Heavy Mojo w/ The FountNhead + Grand Prize Winners From Last Year @ Drunken Unicorn – ATLANTA

Father John Misty w/ La Sera + Jeffertitti’s Nile @ Terminal West – ATLANTA

Milo Greene w/ Lucius @ The Earl – ATLANTA

Punch Brothers w/ Tom Brosseau @ Georgia Theatre – ATHENS

Ingrid Michaelson w/ Sugar & the Hi-Lows @ Trustees Theatre – SAVANNAH

Friday, October 19th

The Lighthouse & The Whaler w/ Ewert & The Two Dragons + Mountain Lion @ Drunken Unicorn – ATLANTA

Bad Books w/ The Drowning Men + Harrison Hudson @ Masquerade (Hell) – ATLANTA

The Lumineers w/ Paper Bird @ Masquerade (Music Park) – ATLANTA

The Revivalists @ Masquerade (Purgatory) – ATLANTA

Tombs w/ 16 + Uberchriist @ The Earl – ATLANTA

Saturday, October 20th

Noel Stephens & The Darlings w/ Cute Boots + The Viking Progress @ Drunken Unicorn – ATLANTA

Passion Pit w/ Youngblood Hawke @ Masquerade (Music Park) – ATLANTA

The Afghan Whigs w/ Wussy @ Masquerade (Heaven) – ATLANTA

Passion Pit DJ SET @ Masquerade (Purgatory) – ATLANTA

Holly Golightly & the Brokeoffs w/ Daniel Wayne + Jeffrey Butzer @ The Earl – ATLANTA

Rufus Wainright w/ Ingrid Michaelson + Lucy Wainwright Roche @ The Tabernacle – ATLANTA

Lera Lynn w/ Jonny Fritz Corndawg + Cicada Rhythm @ Georgia Theatre – ATHENS

Modern Skirts w/ The District Attorneys + Tedo Stone @ Sky City – AUGUSTA

Sunday, October 21st

MONO w/ Chris Brokaw @ Masquerade (Hell) – ATLANTA

Alejandro Escovedo & the Sensitive Boys w/ The Ghost Wolves @ Variety Playhouse – ATLANTA

Monday, October 22nd

Super Water Sympathy @ Masquerade (Purgatory) – ATLANTA

Dignan Porch w/ Carnivores @ The Earl – ATLANTA

Wednesday, October 24th

David Liebe Hart Band w/ The Dandyls + Shithead @ Drunken Unicorn – ATLANTA

Generationals w/ Maus Haus + J. Thoven @ The Earl – ATLANTA

Minus the Bear w/ Cursive + Girl in a Coma @ The Variety Playhouse – ATLANTA

Say Anything w/ Murder By Death, The Sidekicks + Tallhart @ 40 Watt – ATHENS

Thursday, October 25th

The Front Bottoms w/ Cheap Girls + Places To Hide @ Drunken Unicorn

Exitmusic w/ Absence of Ocean @ Masquerade (Purgatory) – ATLANTA

mike watt + the missingmen w/ King Tuff w/ The Intelligence @ The Earl – ATLANTA

Matisyahu w/ The Constellations @ Georgia Theatre – ATHENS

Why? w/ Naytronix + The Black Swans @ 40 Watt – ATHENS

Hospitality w/ TEEN + Dana Swimmer @ Caledonia Lounge – ATHENS

Friday, October 26th

Levek w/ Darling Norman @ Drunken Unicorn – ATLANTA

Maserati w/ Majeure + Black Lodge @ The Earl – ATLANTA

Powerkompany w/ Villian Family + Balthrop, Alabama @ 40 Watt – ATHENS

Saturday, October 27th

Joseph Vincent @ Drunken Unicorn – ATLANTA

Dum Dum Girls w/ Devin + Old King Cole Younger @ The Earl – ATLANTA

of Montreal w/ Kite to the Moon + Velveteen Pink

Maserati w/ Majeure + The Powder Room @ 40 Watt – ATHENS

Grass Giraffes w/ White Violet + Brothers @ Sky City – AUGUSTA

Sunday, October 28th

El Ten Eleven w/ Michna + Ishi @ Masquerade (Purgatory) – ATLANTA

A.C. Newman w/ The Mynabirds @ The Earl – ATLANTA

Monday, October 29th

Jeffery Lewis & The Junkyard w/ John Vournakis + China Blue @ Masquerade (Purgatory) – ATLANTA

Yellow Ostrich w/ Fort Lean + The Viking Progress @ Caledonia Lounge – ATHENS

Tuesday, October 30th

A Place To Bury Strangers w/ Bleeding Rainbow + Entertainment @ Drunken Unicorn – ATLANTA

Shpongle w/ Phutureprimative @ Georgia Theater – ATHENS

Cherub w/ Mansions on the Moon @ Live Wire Music Hall – SAVANNAH

Diamond Rugs @ Terminal West – ATLANTA

Wednesday, October 31st

TheBlueIndian.com Halloween Party w/ Death On Two Wheels @ The Hummingbird Stage & Taproom – MACON

Sick/Sea w/ Native Suns + The Skies Revolt – Drunken Unicorn – ATLANTA

Shpongle w/ Phutureprimative @ Terminal West – ATLANTA

Comments